fbpx

Vėjo terapija: geriausias būdas atsijungti nuolatos skubantiems

Šiandieniniame pasaulyje, kuriame visi nuolat skubame, lekiame ir vis tiek nespėjame, o keliamiems reikalavimams ir atsakomybėms, atrodo, nėra pabaigos, gebėjimas mokėti sustoti ir atsipalaiduoti prilygsta neįmanomai misijai. Visgi, jeigu nenorime perdegti, privalome tai keisti ir čia į pagalbą vis dažniau pasitelkiami įvairūs ekstremalūs sportai, tokie kaip jėgos aitvarai, kurie išties veikia kaip terapija, kuri padeda atsipalaiduoti ir teigiamai veikia mūsų tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą. Remiantis moksliniais tyrimais, kaitavimas, panašu, yra daugiau nei tik adrenalino suteikiantis nuotykis ir pramoga. Tai – potencialiai gydanti priemonė modernaus gyvenimo nualintoms sieloms.

FLOW būsenos džiaugsmas

Vienas įdomiausių kaitavimo aspektų yra gebėjimas sukelti FLOW būseną. Tai yra psichologinė būsena, kuriai būdingas visiškas įsitraukimas ir susitelkimas, dėl kurio pradingsta laiko nuovoka ir juntamas malonumas. Taip kaituotojai, skrosdami vandenį ir bangas, pasitelkdami stichijų jėgą, pasineria į būseną, kuri leidžia jiems atsijungti nuo kasdienių rūpesčių, pailsėti nuo nepailstančio minčių srauto ir veikia tarsi meditacija. Ne veltui FLOW būsena ir pasinėrimas į ją yra siejamaa su pagerėjusia nuotaika, sumažėjusiu streso lygiu ir geresne bendra savijauta (Csikszentmihalyi, 1990).

Streso mažinimas ir sąmoningumas

Užsiimant jėgos aitvarų sportu, reikia visiškai pasinerti į akimirką ir maksimaliai sutelkti dėmesį tik į sportą. Tokia sąmoningumo praktika gali suveikti kaip galingas streso mažinimo mechanizmas, nes tai leidžia laikinai atsijungti nuo kasdienio gyvenimo rūpesčių ir pilnai patirti  kaitavimo džiaugsmą. Tyrimai parodė, kad tokios sąmoningumo praktikos gali sumažinti stresą, nerimą ir pagerinti emocinę sveikatą (Khoury et al., 2015), todėl šis vėjo ir vandens sportas gali būti ypač veiksmingas norintiems susigrąžinti vidinę ramybę.

Daugiau teigiamų emocijų

Skirtingos ekstremalaus sporto rūšys, tarp jų ir kaitavimas, siejamos su adrenalino ir endorfinų išskyrimu, dėl kurių atsiranda jaudulio, euforijos ir geros nuotaikos pojūčiai. Šios teigiamos emocijos gali atsverti neigiamas streso pasekmes ir prisidėti prie geresnės bendros savijautos (Cohn et al., 2009). Be to, užsiimdami jaudulį keliančiomis veiklomis kontroliuojamoje aplinkoje nuolat skubantys žmonės gali savo gyvenimą papildyti džiaugsmu, įsikvėpti.

Psichologinio atsparumo ir pasitikėjimo savimi stiprinimas

Jėgos aitvaro įvaldymas ir gamtos stichijų prisijaukinimas gali suteikti sunkiai žodžiais apibūdinamą pasiekimo jausmą (angl. sense of accomplishment) ir pasitikėjimą savimi – tikėjimą savo asmeniniais gebėjimais įveikti iššūkius. Šis naujai įgytas pasitikėjimas gali persikelti ir į kitas gyvenimo sritis bei suteikti didesnį atsparumą įveikiant kitus gyvenimo atnešamus iššūkius (Bandura, 1994). Nuolat skubantiems ir balansuojantiems tarp atsakomybių kaitavimo metu patirti išgyvenimai gali priminti apie jų stiprybę ir gebėjimą triumfuoti.

Palaikančios bendruomenės kūrimas

Dalyvavimas ekstremaliuose sportuose dažnai reiškia buvimą didesnės entuziastų bendruomenės dalimi. Socialinis palaikymas ir bendrystės jausmas, kylantis iš bendro intereso su kitais, gali būti neįkainojami vidinei žmogaus gerovei (Hagerty et al., 1996). Taip pat bendravimas su bendraminčiais ir siejanti bendra veikla gali tapti itin svarbiu atokvėpiu bei padėti stiprinti ryšius už darbo ir kitų įsipareigojimų ribų.

Galiausiai, kaitavimas suteikia kur kas daug daugiau nei tik adrenalino kupinas akimirkas. Tai – visavertė ir potencialiai terapinė patirtis tiems, kurie nuolat skuba, ieško poilsio nuo nenuilstančių minčių ir modernaus gyvenimo padiktuotų rutinų, kurios ilgainiui ima sekinti. Moksliniais tyrimais pagrįsta FLOW būsenos, streso mažinimo, pozityvių emocijų, pasitikėjimo savimi ir socialinės bendrystės teigiama įtaka – įtikinami argumentai pasikinkyti pokyčių vėją ir leistis į plačius, emocinę būseną atgaivinančius ir pasitikėjimą savimi pripildančius, vandenis.

 

Su geriausiais linkėjimais,
Aidas Ramanauskas, „WindTrain“ instruktorius

 

Nuorodos:

  • Csikszentmihalyi, M. (1990). Flow: The Psychology of Optimal Experience. Harper & Row.
  • Khoury, B. et al. (2015). Mindfulness-Based Stress Reduction for Healthy Individuals: A Meta-Analysis. Journal of Psychosomatic Research, 78(6), 519-528.
  • Cohn, M. A. et al. (2009). Happiness Unpacked: Positive Emotions Increase Life Satisfaction by Building Resilience. Emotion, 9(3), 361-368.
  • Bandura, A. (1994). Self-Efficacy. In V. S. Ramachaudran (Ed.), Encyclopedia of Human Behavior (Vol. 4, pp. 71-81). Academic Press.
  • Hagerty, B. M. et al. (1996). The Role of Religion in Stress, Job Strain, and Well-Being. Journal of Religion and Health, 35(3), 229-238.