Lietuvos padangėse vis dažniau matomi jėgos aitvarai: ekstremalus sportas, kuriuo gali užsiimti net neįgalieji
Jėgos aitvarai – vasaros metu vis dažniau matomi Lietuvos padangėje ir Kuršių marių ar Baltijos jūros pakrantėse jau niekam nebekelia nuostabos, nebent – susižavėjimą ir smalsumą išbandyti. Kasmet į šį sportą įsitraukia vis daugiau lietuvių, kurie pasyvų poilsį ant kranto iškeičia į aktyvią veiklą gryname ore, kuri suteikia ne tik naujų potyrių, adrenalino, bet ir padeda puoselėti sveiką kūną. Deja, sveikos gyvensenos suvokimas ir propagavimas vis dar išlieka nemenku iššūkiu ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, kurį galėtų padėti išspręsti naujo aktyvaus hobio atradimas.
Siekia keisti požiūrį
Edgaras Martinėlis, keliaujančios jėgos aitvarų mokyklos „WindTrain“ įkūrėjas ir kvalifikuotas instruktorius, pastebi, kad dauguma mitų ar savęs stabdymas nuo naujų potyrių, atradimo džiaugsmo atsiranda dėl paprasčiausio sveikos gyvensenos suvokimo trūkumo, įsišaknijusių stereotipų.
„Jau daugiau nei 10 metų užsiimu jėgos aitvarų sportu, jo populiarinimu Lietuvoje ir vis dar jaučiu, kad į jį žiūrima labiau kaip į laisvalaikio pramogą, bet pamirštama, kad tai – perspektyvi olimpinė sporto šaka. Taip pat jėgos aitvarus gaubia ir daugybė mitų, antai, šis sportas reikalauja specialaus fizinio pasirengimo, dėl to netinka neįgaliesiems ar vyresnio amžiaus žmonėms, yra labiau vyriškas sportas ir t.t. Labai džiaugiuosi, kad visi šie mitai pamažu griūna ir vis daugiau žmonių atranda tiek jėgos aitvarų, tiek sporto bendrai teikiamą naudą, renkasi aktyvų ir kokybišką laiko praleidimą gryname ore”, – aiškina E. Martinėlis.
Jo teigimu, svarbu dėti pastangas ne tik į požiūrio keitimą bendrąja prasme, bet ir į sveikatinimą nukreiptų veiklų prieinamumo gerinimą, kad žmonės patys galėtų išbandyti ir atrasti tai, kas jiem patinka.
„Jėgos aitvarai yra pakankamai brangi sporto šaka, jai reikalinga speciali įranga, kvalifikuotų instruktorių pagalba, dėl to būdami šio sporto ambasadoriais Lietuvoje startavome su projektu, kurio tikslas – auginti ir populiarinti vandens aitvarų sportą kaip naują olimpinę sporto šaką pasaulyje ir Lietuvoje, suteikti galimybę visoms amžiaus ir socialinėms grupėms mokytis vėjo sporto ir lesiti laiką drauge, skatinti socialinį bei sportinį aktyvumą, sveikatingumą, aktyvų laisvalaiko praleidimą gryname ore, mažinti ribas tarp sveikųjų ir neįgaliųjų galimybių aktyviai ir sveikai leisti savo laisvalaikį”, – pasakoja E. Martinėlis.
Sportas gali tapti gyvenimo būdu
Neabejotiną sporto ir aktyvaus poilsio naudą įžvelgia ir žinomas teniso treneris bei aktyvaus gyvenimo būdo entuziastas Simas Kučas, kuris sportą pamilo, kai jam buvo ketveri ir jau nuo tada susiformavo įprotis visam gyvenimui.
„Mano gyvenimo būdas yra labai aktyvus, kadangi mano smegenys iki šiol geriausiai pailsi sportuojant. Tą vienokia ar kitokia forma darau visą gyvenimą ir neįsivaizduoju savo dienos kitaip“, – sako S. Kučas.
Prieš kelis metus jėgos aitvarą į rankas pirmą kartą paėmęs S. Kučas atskleidžia, kad šį sportą iškart pamilo dėl galimybės būti gamtoje čia ir dabar, taip pat apimančio visiško atsipalaidavimo jausmo.
„Vėjas ir vanduo – gamtos stichijos, kurios idealiai dera kartu. Be to, tai yra absoliutus poilsis smegenims, nes su savimi neturi nei telefono, nei laiko nuovokos. Tiesiog atsiriboji nuo visko, plauki ir mėgaujiesi akimirka. Be to, šis sportas gali būti puikiai suderinamas su kitomis aktyviomis veiklomis, pavyzdžiui, kai vėjas nepučia, galima žaisti tenisą. Judėjimas sveikam kūnui yra be galo svarbus ir tam tinka visos jo formos“, – patikina S. Kučas.
Jo teigimu, jėgos aitvaro valdymas yra netgi lengviau išmokstamas ir mažiau laiko reikalaujantis sportas nei tenisas, dėl to puikiai tinka įvairaus amžiaus, fizinio pasirengimo ar net gebėjimų žmonėms:
„Svarbiausia – neapribokite savęs ir atraskite tai, kas iš tikrųjų teikia malonumą, įtraukia, dėl to jeigu tik turite galimybę išbandyti kažką naujo – būtinai taip ir padarykite.“
Kviečia išbandyti nemokamai
Šiuo metu „WindTrain“ įgyvendina projektą, kurio tikslas – auginti ir populiarinti vandens aitvarų sportą kaip naują olimpinę sporto šaką pasaulyje ir Lietuvoje, suteikti galimybę visoms amžiaus ir socialinėms grupėms mokytis vėjo sporto ir lesiti laiką drauge, skatinti socialinį bei sportinį aktyvumą, sveikatingumą, aktyvų laisvalaiko praleidimą gryname ore, mažinti ribas tarp sveikųjų ir neįgaliųjų galimybių aktyviai ir sveikai leisti savo laisvalaikį.
Projektas yra skirtas vaikams nuo 10 m., taip pat suaugusiems (18 –64 m.), įskaitant ir turinčius negalią asmenis, taip siekiant įrodyti, jog jėgos aitvarų sportas yra prieinamas absoliučiai visiems, nepriklausomai nuo jų gebėjimų ar fizinio pasirengimo. Visa reikalinga įranga, teoriniai bei praktiniai mokymai ir tarptautinę IKO kvalifikaciją turinčių instruktorių dėmesys jiems bus suteikiami visiškai nemokamai.
Individualių arba grupinių veiklų metu projekto dalyviai susipažins su jėgos aitvarų sporto disciplina bendrai, išmoks pasiruošti įrangą, praeis saugumo instruktažą, turės simuliacines veiklas ant kranto ir t.t. Praktinių pamokų metu bus naudojamos racijos, kurios užtikrins nuolatinį kontakto palaikymą tarp instruktoriaus ir mokinio bei greitą tobulėjimą, galimybę jaustis saugiai ir užtikrintai vandenyje.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.